לא מזמן פרסמתי פוסט בשם "עברית שפה יפה" ובו הסברתי את המצב ה"קשה" בו נמצאתי במקום עבודה מלא רוסים. לכן קצת נפלתי בקטע הזה ומקום להשפיע שהם ידברו עברית, תוך התחשבות במיעוט העובדים הלא דוברי עברית, כי בסה"כ גם הם יכולים לתרום לשיחות הכלשהם שלהם, התחלתי משום מה גם ללמוד רוסית.

ללמוד שפה זה לא כיף! זה תהליך לא קל של שינון מילים וביטויים, למידת חוקי דקדוק מוזרים, למידת האלף בית בתוספת כל מיני הגיות מוזרות שלא תמיד המבטא שלנו והאוזן שהתרגלה אליו מאפשרים לבטא אותם.

אז בדרך המסורתית הזו, התחלתי ללמוד את האלף בית מהאתר הנחמד הזה, קצת אוצר מילים מיכאן, ואחרי זה סתם קראתי כל מיני דברים בד"כ כתבות מסוימות בחדשות גוגל ברוסית, העתקתם לתוכנה kwordquiz ושינונם בה.

תהליך ממש לא מהנה, כיף ודיי מתסכל, במיוחד שחושבים מה שיידרש עד שמגיעים לרמה של הבנה בסיסית (בשיחות רוסים), ובנוסף אין לי באמת צורך ללמוד רוסית, יש מספיק דברים מעניינים וכפים יותר ללמוד!

בכל זאת יכולתי להבין יותר בשיחות הרוסים, כי בסה"כ כבר למדתי באיזור ה70 מילים דרך התוכנה ועוד כמה עשרות מילים שחזרו הרבה ולא היה צריך לשנן, או שדמו מאוד למקבילה באנגלית, וזה גם יותר קל שהם מערבים פתאום מילים בעברית באמצע, אבל כמובן זה אפילו לא רבע הבנה, אלא רק בצורה כללית טובה יותר.

אז השלב הבא, הוא להתחיל לברר על דרכי לימוד טובות יותר, ולכן פתחתי שרשור באתר masterrussian.net בשם "איך אני יכול ללמוד רוסית בצורה כיפית/מעניינת?", ומבין כל ההמלצות שנתנו שם, אחת הייתה פשוט מושלמת!
היא ענתה על הכל, לימוד בכיף בלי תסכול.

אז מה הדרך המושלמת ללימוד שפה? מנגה כמובן!!!
מנגה פשוט מושלמת, מכיוון שהיא בעצם קומיקס, אין בה הרבה טקסט, והטקסט שנשאר, הוא בעיקר דיבורים, וככה מאפשר ללמוד שפה שימושית יותר. נוסף על כך, אתם נהנים מהסיפור שהמנגה מעבירה ולימוד שפה עובר לרקע, כ"תופעת לוואי" של ההנאה מהמגנה.

טוב למרות שזה עדיין קצת מתסכל, כי ההנאה בקריאה בשפה מוכרת למשל באנגלית תהיה טובה יותר, כי מהירות הקריאה יותר טובה, ובאמת המנגה היא במרכז ואז גם קוראים אותה בצורה טובה יותר ומהירה יותר.

כמובן איך נקרא מנגה ברוסית או בכל שפה שאנחנו רוצים ללמוד? נשלב אותה עם שפה מוכרת, במקרה הזה אנגלית, הורדתי גם את גרסאות הרוסית והאנגלית של המנגה ופתחתי במקביל, הצגתי אותם במסך מלא, הייתרון בכך שהם שומרים על מיקומי בועות הדבור, ולכן כל מה שהיה צריך זה ללחוץ על alt+tab מבלי להזיז את העניים בכלל! (כמובן שיש שינויים קטנים) ביצעתי החלפות גם בתוך משפטים כדי לבודד את המילים הבודדות ולזהות אותם, בדרך זו למדתי הרבה מילים חדשות ואפילו גם דקדוק, בלי לפגוע יותר מידי מהנאה, כמובן שאם הייתי קורא רק את האנגלית, זה היה עובר מהר יותר, והייתי נהנה הרבה יותר, אבל זה המצב…

קישורים נוספים:
הורדת מנגה ברוסית
צפייה במנגה באנגלית
הורדת מנגה באנגלית

והפורום

נ.ב.

מסתבר שבפורום יש גם הרבה רוסים מרוסיה, מה שמאלה את השאלה, למה שלא יעשו פורום כזה לעברית? יהיו בכלל ישראלים שיעזרו בו???