יש יתרונות לדעת רוסית, אחוז הרוסים במדינה מאוד גבוה, היא השפה השמינית בתפוצתה בעולם (במספר מקומות היא מצוינת כשביעית, בגלל שהשפה הערבית שנמצאת במקום הרביעי מפוצלת מאוד).

ובכל זאת, השפה הרוסית בעייתית מאוד, גם אם נתעלם מהנטיות המילים שיש לה, היא גם קטנונית בשלושה סימנים שכולים קרובים למה שהאות יוד עושה אבל לא ממש:

  • и שבאמת מציינת את התנועה יוד או i באנגלית
  • ы תנועה מיוחדת, שנשמעת דומה לתנועה יוד אבל שונה.
  • ь סימן זה אומר שהאות לפניו תהיה רכה, ע"י צורת הגיה כלשהי בערך לפי מה שהבנתי זה כמו התנועה יוד אבל קצרה מאוד…
  • אה וכן שכחתי שיש סימון שהופך את האות לקשה… ъ

יש הרבה מילים דומות ברוסית, וכל ההבדל בינהן הוא אחד מהסימנים שם…

שרשור שמדבר על הבעייה

וכמובן הבעיה העיקרית של כל שפה היא אוצר המילים…

כבר ציינתי תוכנה חופשית מצוינת לתרגול אוצר מילים בשם kwordquiz, מזינים לה את המילים ותרגומים, והיא מתרגלת ע"י פלש קארד, מבחנים אמריקאים (בזה אני משתמש), והכתבה. יש לה גם גרסה לא חופשית לוינדוס, שיש לה מספר יתרונות דיי חשובים. לתוכנה הזו יש הרבה קבצי אוצר מילים מוכנים, רק לא ברוסית… למי שמשתמש בkwordquiz שילחץ על ctrl+G ואז הוא יקבל רשימה ארוכה של קבצי אוצר מילים שיוכל להוריד, בנוסף לרשימה של קבצי אוצר מילים שניתן להוריד מהאתר הרשמי

בצבא גם השתמשתי בה בשביל ללמוד מילים באנגלית שנאספו מיכל מיני מקומות, רציתי לעשות כל יום 30 מילים, שבהמשך עברתי לתרגל בקבוצות של 10, כאשר עוברים למילים הבאות רק כשעוברים הכתבה במצב של אנגלי עברי <=> עברי-אנגלי רנדומלי (כלומר הכתבה של 20 מילים), באופן רצוף בלי טעויות, כמובן שזה לקח המון זמן, ובסופי שבוע הייתי עסוק בחובות מילים שהצטברו… (זה לא החזיק יותר מחודש). אז עכשיו אני עובד בצורה חכמה יותר, מבחנים אמריקאים במקום הכתבה.

אחת הבעיות עם התכנה הזאת היא שאוצר המילים שמור בקבצים רגילים, ויש לכך הרבה מגבלות:

  • אי אפשר לדעת אם הכנסת מילה חדשה כבר באחד הקבצים הקודמים.
  • אי אפשר לקבל מבחן מיוחד שנוצר ממילים אקראיות מכל אוצר המילים (אלא אם שופכים הכל לקובץ אחד)
  • צריך לשמור על סדר בקבצים
  • ביצוע חיפושים שונים

בסוף השבוע הקודם למדתי באזור השמונים מילים, הנחתי לפי כמות הקבצים ובהנחה שבאמת יש בכל קובץ עשרה מילים, למדתי כמאתיים מילים.

כדי לפתור את הבעיות שהצגתי מיקודם, התחלתי לפתח בסוף השבוע הזה,ממשק אינטרנטי לניהול אוצר המילים (ואולי בהמשך גם לממש ממש את התכנה באינטרנט), התחלתי בלעשות סקריפט שימיר את קבצי התוכנה לשורות SQL להכנסה למסד נתונים, ובהמשך גם פיתחתי טופס שבו אני מכניס את המילה והתרגום, והוא בודק אם המילה קיימת, ואם הוא קיימת, הוא רושם כמה פעמים שכחתי אותה ע"י תרגומה מחדש. וכמובן, אחרי שנמאס לי להעתיק מילים גם לטופס וגם לתוכנה, הוספתי קישור שמייצא לקובץ התוכנה את 10 המילים האחרונות במסד הנתונים, ואז אין יותר צורך לשמור על קבצים רגילים…

אז אחרי שיש מסד נתונים מסודר, אפשר לבדוק קצת סטטיסטיקות, מסתבר שבאמת היו כמה מילים זהות שכתובות במספר קבצים. כמות המילים לאותה נקודה היתה 181 מילים. כרגע אחרי סוף השבוע יש 294 מילים.

היה היום יום מיוחד בנושא איכות הסביבה, עם הרבה הופעות ברחבי העולם, שהוצגו בערוץ 10.

היו שירים מצוינים, איך אפשר בכלל להשוות אותם לשירים הרוסים..

רק לצורך השוואה:

אמרו לי שזאת הזמרת הכי מפורסמת ברוסיה:

קישור

ושיר לדוגמא מישם:

קישור

וגם כל שאר השירים היו הרבה יותר טובים, אבל רק את השיר הזה זהיתי בשם שלו

אז למה ללמוד רוסית בכלל?
יש לי אלפי מילים שאני לא יודע באנגלית, וספרים שאני קורה את רוב המילים אני לא יודע אבל מספיק בשביל להבין את העללילה ולהינות מהסיפר

וכמובן יש עוד דברים בעולם מלבד לדעת שפות…