אני אף פעם לא חשבתי שאני מסוגל לתת הדרכה או אפילו הסבר יותר ארוך מ10 דקות.הרי הרצאה היא לא דבר פשוט: לעמוד מול קהל, להסביר את עצמך, ואף סיבות קשות לא פחות, כמו תכנון ההרצאה. אז אם הסבר של 10 דקות אני לא תמיד מסוגל לתת, אז לעשות הרצאה שלמה?

אני כבר כמה שנים משתמש בפיירבאג,תוסף נחמד שמציע הרבה אפשרויות בהתעללות באתרים או סתם בבדיקות שלהם. ראו אותי בעבודה משתמש בו, והחליטו שאני יעשה עליו הדרכה. כמובן שפחדתי מהרעיון, אולם לא הבעתי התנגדות כל שהיא, בסה"כ זו הזדמנות לעבור.

למזלי הרב, לפיירבאג, יש תיעוד טוב, שמוצג כמעין מצגת, מה שהקל על תכנון ההרצאה, שבמהלכה גיליתי הרבה דברים חדשים ויכולות של פיירבאג שלא ידעתי לפני.

ההרצאה כמובן לא הלכה בדיוק לפי הסדר של "המצגת" אבל יחסית היתה מסודרת כי גם רשמתי בנקודות את כל החלקים בפיירבאג וכל מה שרציתי להעביר. לצערי באותה הדרכה השארתי את הדפדפת שעליה רשמתי ואחרי זה לא מצאתי אותה.

ביום ראשון השבוע העברתי את ההרצאה במועדון הלינוקס התל אביבי, תלוקס. הגיעו לשם 10 אנשים שמתוכם רק שניים שהכרתי. וכמובן ששום דבר לא הולך ישר חלק, ושבאתי, היה בעיה בתצוגת המחשב על מסך המחשב (כלומר מסך המחשב לא הציג כלום), ניסינו לחבר למחשב הנייד שלי, ואומנם היתה תצוגה במקרן, אבל לאוניברסיטת תל אביב יש רשת מיוחדת שלא אפשרה את החיבור, בסופו של דבר הכל עבד עם המחשבים שלהם.

יש יתרון לעשות הרצאה על תוכנה ויזואלית שמכירים אותה, כי אז פשוט מסבירים על מה שרואים. ההרצאה היתה יותר מבולגנת מקודמתה, דיברתי על חלקים שונים, ואז חזרתי אליהם אח"כ בשביל להדגים עוד תכונה, וכך בסבב מוזר, הצגת את רוב התכונות שלה.

עוד שבועיים הולכת להיות לי הרצאה ארוכה יותר, טובה יותר וקשה יותר. אני הולך להרצות על גאווה סקריפט אג'קס ודום, בניגוד לפיירבאג, כאן אני אצטרך ממש לתכנן, ולהכין מצגת ודוגמאות להדגים.ג'אווה סקריפט היא שפה מדהימה, חבל שלא הרבה מכירים אותה כך, ההרצאה הזו יכולה לשנות את התפיסה של חלקם.