כבר הרבה זמן רציתי לנסות את LTSP, גם בגלל שניסיון כזה יכול לעזור ללינוקס בבתי הספר, ולכן כמה שיותר צריכים לדעת אותו, וגם בגלל שזה נשמע מגניב ועדיף מהשתלטות מרחוק.

כתחליף להשתלטות מרחוק על המחשב יש לו ייתרון, אתה תמיד תיכנס לאיוזר נקי מיישומים ותשאיר את הקיימים ברקע, ומצד שני, עם עוד מישהו עובד במחשב, שימוש מרחוק לא יפריע לו.
לפני שנה בערך, ניסיתי לעשות בבית בין שני המחשבים שלי, אבל שקראתי על דברים מסובכים כמו פרמוט ביוס ועוד… העדפתי לוותר.

במצע שלי לוועד המקור, רשמתי על כנס מתנדבים שבו לדוגמא תועבר הרצאה על LTSP ואפילו הדגמה ממש. יעל טלמור ממכון ויה למחקר קוד פתוח ותוכנה חופשית, קראה אותו, והחליטה, משום מה, שיש לי כנראה ניסיון עם LTSP, והציגה לי את זולו, אתר לתמיכה בפרויקטי קוד פתוח בבית הספר, ואף פתחה לי חשבון שם.

אז אם התמריץ החדש החלטתי לנסות שוב, והפעם יש לי מחשב חדש שיוכל להריץ בקלות עוד מערכות הפעלה בוירטואליזציה.

התקנתי את qemu כי הגרסא החופשית של וירטואל בוקס אינה תומכת בויטואליזציה, ואת qemu launcher כדי לחסוך התעסקות מיותרת עם שורת הפקודה.

התקנתי את אדובונטו כי הוא בא מראש עם LTSP, ובשלב ראשון רציתי להגיע בקלות לLTSP עובד, ובשלבים הבאים אני אראה איך בונים את זה באמת, או לפחות בדרך ש"ממליצים" בזולו.

מסתבר שיש שם ממשק גרפי לכל דבר, כולל קנפוג השרת, וכניסה אליו בקליינט:

לבנתיים לא הצלחתי להתחבר, מהqemu ומהקובונטו המארח (עם התקנת אותה תוכנה).

אני לא זוכר בדיוק איך הגדרתי, וכרגע אני צריך להעלם עד יום שבת לחג, ולא יהיה לי חיבור לאנטרנט (מבירור עם בזק אני לא יכול לקחת את מודם הADSL לסבתא שלי…) .

אנסה להמשיך לגרום לו לעבוד, ושנה טובה לכם.

חג שמח 🙂