ביסודי למדתי ששלושת צבעי הייסוד הם אדום כחול וצהוב. בהמשך גם למדתי שבאור יש שלושה "אורות" ייסוד בצבעים אדום, כחול וירוק מכיוון שאורות מגיעים איך שהם וצבעים בולעים אורות ומשחררים רק את הצבע שלהם. אולם מאז לא נתקלתי ברצף המילים אדום כחול צהוב, גם בעיקר שבמחשב הצבעים מיוצגים בRGB, ומהצד השני נתקלתי בצירוף הצבעים CMYK שהם ציאן, מנג'טה, וצהוב. אולם עדיין הנחתי שהמדפסת אצלי בבית עובדת על אדום צהוב ירוק.

לאחרונה נתקלתי בשרשור בוואטסאפ על ההבדלים שיש בין פוטושופ לבין הגימפ שמתוכם נובע שההבדל העיקרי בינהן הוא התמיכה בCMYK שהעלתה את הסוגיה ההיסטורית מה קרה לצבעי הייסוד הקלאסים ולמה יש צורך בCMYK?

סיור בוויקיפדיה העלה שRYB הם צבעי הייסוד ההיסטוריים, שמכונים גם צבעים "פסיכולוגיים" (אשמח אם מישהו יסביר לי מה זה אומר…). הם הוחלפו בCMYK בהמשך מכיוון שאי אפשר באמצעותם להגיע לכל הצבעים. מכיוון שהצבעים נוצרים בעקרון ההרכבה, ערבוב של צבעים נעשה כהה יותר, ולכן ערבוב של אדום וכחול יחייב צבע כהה יותר מאדום ולכן לא ניתן להגיע לצבע מנג'טה לדוגמה.

אבל מסתבר שגם CMYK לא מספיק, ויש כיום עוד סוגי צבאי ייסוד כמו CcMmYK שמוסיף עוד שני צבעים ציאן בהיר ומנגטה בהירה, וגם מניפת הצבעים של פנטון, מציגה המון "צבעי ייסוד" וגם היא נתמכת בפוטושופ ולא בגימפ…

קישורים: