בעבר היו ביקורות רבים על אובונטו: שהיא לא מחדשת שום דבר, ומתבססת על עבודותיהם של הפצות אחרות ובעיקר דביאן, וההפצות כמו סוזה ומנדריבה מלוטשות הרבה יותר. לפני כמה ימים שוחררה אובונטו 9.10, ציפיתי בעיקר להרבה בעיות בשביל משהו שיראה בערך אותו דבר, אז מסתבר שטעיתי…

אחרי ששדרגתי לקח שלוש שניות בלבד עד שהגעתי למסך הלוגין שממנו לוקח עוד שלוש שניות עד שהמערכת סיימה לטעון את הכל ולהיות מוכנה לשימוש. מסתבר שאת הפלא הזה אחראי פרוייקט בשם upstart שתפקידו לטעון שירותים במידת הצורך בלבד, ולכן אין צורך בהמתנה ארוכה שהמערכת תטען את כל מה שהיא מעריכה שצריך.

הפיתוח הגאוני הזה נעשה בידי לא אחרת מאשר קנוניקל, ואף הכניסה אותו לשימוש עוד ב2006 אולם לקח עד עכשיו זמן להסב את כל השירותים שיעבדו בשיטה החדשה. הפרוייקט התחיל ע"י Scott James Remnant, שהתחיל כמפתח בדביאן ונלקח ע"י  מרק שאטלוורת' והפך להיות אחד מחמשת האנשים בוועד הטכני של אובונטו.

מי אמר שאי אפשר להתקדם טוב רק מלעשות פרוייקט קוד פתוח בהתנדבות? והוא רק בן 29… (ולפי הבלוג שלו הוא "מוכרח" להצהיר בכל מקום שהוא גיי, אז נזכיר את העובדה גם כאן)

החלק היפה בקוד פתוח ותוכנה חופשית שפרוייקט שמישהו אחד עושה מחלחל למקומות אחרים, Upstart נלקח גם להפצת פדורה, ההפצה Maemo 5 של נוקיה לפלאפונים שלה ואפילו webOS של הפלאפון החכם של Palm Pre.

Upstart הוא לא החידוש היחיד, אם כי לדעתי הכי משמעותי. Karmic Koala בשמה גם כוללת מרכז תוכנות חדש ומהיר, עיצוב שבאמת עושה טוב לעיניים. כמו כן היא כוללת שירות אכסון על שרתיה לגיבויים בשם Ubuntu One, שהגישה אליו נעשית בקלות ע"י תיקיה מיוחדת שמקושרת אליו ומציגה ומנהלת את תוכנו.

נראה שבאמת יש מה לצפות מלינוקס ותוכנה חופשית, ומחזק את החשק להמשיך הלאה.