לכל איש מחשבים יש תוכנות שהוא אוהב ומשתמש, אולם לפעמים תוכנות נעלמות בדרך ונשכחות. תוכנות שהיו שימושיות או כיפיות אבל מסיבות מסוימות הן ננטשו אם ע"י החברות או ע"י מפתחיהם ולא תוחזקו יותר, וחלקם אף כבר לא נתמכים בסביבות של היום.

לו רק היה בית קברות לתוכנות נשכחות שבא ניתן למצוא תוכנה שעבד עליה הקלח, לאמצה ולהחיותה. בדומה לספרים גם לתוכנות יש גישה רגשית, ופונקציונליות שאהבנו שהייתה פעם לא בהכרח תהייה בחלופות היום.

ישנם אנשים שהשקיעו רבות להשיג ולהפיח חיים בתוכנה שנאבדה. אציג לדוגמה את IK שהיה לו זיכרון טוב ומתוק בנוגע לתוכנה ישראלית וחלוצה בזמנה בשם qtext, שיכולתה הנפלאה בניהול כיווניות של שפות מנוגדות קסמה לו. לצערו הרב תוכנה זו הייתה קניינית וסגורה, ועל כן לא יכל להתאימה לסביבה של היום.

גיבורנו לא אמר נואש, ויצא למסע לדרום הארוך לנסות לחלצה, כדי שיוכל לקנות את הקוד שלה שיוכל להמשיך לתחזקה. אך אויה, המפתח המקורי אמר שהקוד כבר לא אצלו, והפנה אותו לקיבוץ שבה החברה הייתה שייכת, אולם גם שם לא ידעו מה עלה בגורלה…

לאחרונה גיליתי שתוכנה שאהבתי להשתמש פעם,d4x, ננטשה בעבר, ומכיוון שהיא כבר לא רצה בהפצות הלינוקס של היום היא הוסרה. ראיתי באינטרנט תוכנה פשוטה לניהול שרת אפצ'י והוספה והסרה בקלות של אתרים, אך לצערי היא יועדה לאובונטו ובגלל באג מסוים באובונטו בפייטון מגרסה מסוימת היא הפסיקה לעבוד. מצאתי אומנם טלאי שעוקף את הבעיה ואכן התוכנה עבדה אולם המתכנת המקורי דחה אותו בגלל הדרישה להפעיל את התוכנה עם סודו.

יהיה מעניין לעשות מיזם שבו יהיה ניתן לעלות תוכנות נטושות, וחוויות של אנשים שנורא אהבו אותן ומאוד רוצים שיחזרו וכך תוכל לקרוץ למתכנתים שיוכלו להחיות את אותן תוכנות.

בתודה לכל מי שאי פעם יציל תוכנה
מבית קברות לתוכנות נטושות.

נ.ב.

לא יזיק עורך נורמלי שמתמודד טוב עם כיווניות בלינוקס. מה שמזכיר לי עוד תוכנה בשם kedit שאינה והייתה מעולה בכיווניות בKDE וכמובן שאני מתגעגע אליה ועכשיו אין אף תוכנה לסביבה זו שיודעת להתמודד טוב עם כיווניות.