גם השנה לינוקס לא תהייה מובילה בשולחנות העבודה. אומנם קל להאשים את השיווק שלה שאכן מהווה תפקיד מרכזי, אך כנראה הקהילה לא גדולה מספיק כדי לתחזק שתי סביבות גרפיות עיקריות. אולם מעבר לכך הרבה בעיות פשוטות יחסית, אשר יכולים להוות לה קפיצה משמעותית עדיין צולעות.

נתחיל מהבעיה המקומית שלנו, כיוון השפה הלא סטנדרטי. רוב המתכנתים כותבים רק בשפות בכיוון אחד, ולכן בעיות כיווניות זרות להם. ועל כן, למה לא להתחשב בהם? אני לא יודע של מי הרעיון להחליט שאין צורך שהמשתמשים יתעסקו בכיווניות ובמקום זאת, נממש אלגוריתמים מסובכים שידעו לבד מה הכיווניות שאותו המשתמש צריך. ההוכחה לכך שהם מסובכים לאותם מתכנתים זרים ניתן למצוא בגרסאות האחרונות של KDE. בעורכי הטקסט שלהם, האלגוריתמים לא עובדים והיישור הוא רק לשמאל. שלומי פיש הראה לי איך מגדירים בkate לעבוד בכיווניות אוטומטית לפי הטקסט. הפעולה כרוכה בכניסה להגדרות לבחור לשונית מראה ולהגדיר: Dynamic word wrap. מעבר לכך שזה מוחבא, זה גם לא ברור. בדומה להתחשבות של גוגל אשר לאחר תחנונים רבים, הועילה בטובה להוסיף כפתור כיווניות והחביאה את האפשרות בהגדרות. כמו כן, גם אם הם היו מצליחים להמשיך לתחזק את האלגוריתמים בצורה טובה, הם רחוקים ממושלמים. למשתמש אין שליטה על הכיווניות בצורה פשוטה. אם הוא מעוניין לכתוב מימין אבל שהמילה הראשונה תהייה באנגלית אז או שהוא יוסיף משהו בעברית לפני או שיוסיף תווי בקרה כמו RLM מה שכמובן לא ידוע למשתמש הפשוט. במקום זאת, למה לא בנוסף לאמץ את השיטה של מוזילה/מיקרוסופט, כפתור שקובע בלי תחכום מה הכיווניות, ואם כבר עדיף את זה של מיקרוסופט כדי שלמהגרים יהיה יותר קל. יהיה אפשר למצב כיווניות אוטומטי למי שרוצה, אבל לפחות הבסיס צריך להיות קיים.

בעיה פשוטה נוספת הוא חוסר אחידות בנושא הקיצורים. אומנם הפרויקטים השונים לא מחויבים לכך, אבל לפחות בהפצות היו דואגים לשנות אותם שיהיו אחידים. ישנם אפילו מקרים אבסורדיים שלתכניות באותה סביבה יש קיצורים שונים מבלבלים למשל gedit ו geany כשלראשון ctrl+d מוחק שורה, ובשני משכפל שורה! וזה לא נחמד לגלות שהשורה שרציתם לשכפל פתאום נמחקה… ואם כבר אולי כדאי לשנות את הקיצורים של תוכנות מסוף שיהיו תואמות כמו נאנו.

הקליפבורד בלינוקס הוא נושא מורכב יותר. אם נתעלם מהעובדה שיש שני סוגים, אחד של גלגלת ואחד רגיל, הוא לא ממומש בצורה אחידה ולא תמיד העתקה והדבקה עובדת. למה לא לעשות את זה ברמה הרבה יותר פשוטה? לעשות לוח גלובלי ליוזר שהכל יעבור רק דרכו, כך שאם תסמן פקודה שאתה מוצא באינטרנט תוכל לעבור לtty1 ולהדביק בקלות או אפילו לעשות אינטגרציה עם vim זה יכול להיות ממש מגניב.

נעבור לבעיות קצת יותר גדולות. ממשקי ניהול  בלינוקס. לבינתיים אף סביבה לא בנתה מספיק כלי ניהול שימנעו מהמשתמש הפשוט לגשת לתיקיית /etc . דוגמה שכיחה לכך ניתן למצוא בריבוי מסכים, וזו בעיה נפוצה במיוחד אם יש לפטופים שרוצים לעבוד עם עוד מסך חיצוני או חיבור לטלוויזיה. האפשרויות בגנום מוגבלות והרבה מקרים אי אפשר להימנע מלהיכנס להגדרות לא גרפיות. לעומת זאת בKDE נותנים כלי מצוין לכך שמגדיר כל צורה אפשרית, אבל גם לסביבה הזו אין מספיק כלים לשאר הדברים, אפילו אין עדיין אפשרות לאזן בין רמקול ימין לשמאל. מתכנתים מטבעם מעדיפים לפתח את הדברים הנוחים להם וזה יותר מטיש להכין ממשקים טובים יותר. גנום 3 נותן פלטפורמת פיתוח מאוד גמישה, אבל בגלל מיעוט מתכנתים שמקדישים לזה עניין, הוא סובל מפשטות ייתר. לחילופן הרצון של KDE לתת מספיק גמישות למשתמש, לא עומד בדרישות המתכנתים שיש להם ועקב כך יש להם מלא באגים. כאן ניתן לציין את מנדריבה וסוזה שעשו ממשקי ניהול ממש יפים, אם הם היו יכולים לקחת על עצמם לעשות מעטפת טובה יותר על הסעיפים הקודמת שהצגתי היה ממש פתרון מושלם. אם כי כדאי שהקהילה גם תכוון לכיוון זה על מנת להקל על הפצות לתת סביבות טובות יותר.

מתי כבר תהייה הפצה שתחרוט על דגלה לעשות אינטגרציה מלאה או לו היה מישהו כמו סטיב גובס, שהיה נותן את טעמו האישי בכל פרט קטן, ודואג שתהייה אחידה וטובה.