לאחר שהצגתי את הבעיות הפשוטות שיכולות לשפר מאוד את הקידום של לינוקס. הגיע הזמן להתחיל לעבוד.
המטרה היא ליצור סט הגדרות שישמרו במקום מסוים במחשב, שיגדירו את כל הסביבה כך שתהייה אחידות בכל המערכת. ובנוסף מהגרים הרגילים להתנהגות תוכנות מסוימת, לא צריכים להתעצבן שדברים פועלים שונה ממה שציפו להם.

נכנסתי לקוד של Nano ומצאתי איפה מוגדרים הקיצורים, ושיניתי אותם לקיצורים רגילים. מעכשיו ctrl+s שומר, ctrl+f מחפש וכו'

בהמשך אעביר אותם לקובץ נפרד שיהיה אפשר להגדיר אותם בלי לקמפל מחדש את הקוד. העליתי את השינויים לפרויקט שיצרתי בgitorious בשם gnu-nano . הייתי צריך לבחור שם אחר כי זה לא נאנו רשמי…

חבר שלי ביקר אותי בסופ"ש והראה לי איך הפך את הvim שלו לIDE כמעט מושלם, ובין היתר הגדיר את ctrl+s לשמירה. זה עובד לו רק אם הוא עורך קובץ קיים או שנתן לו שם בהתחלה כי הקיצור הוא רק ל:w . עכשיו אני צריך לגלות מה הפונקציה שמסתתרת מאחורי :w וsave כדי שאני יוכל לעשות פונקציה שתעשה שמירה חכמה יותר, או לחילופין דרך לדעת אם יש שם לקובץ או לא. זה גם מעלה לי רעיון לעשות נאנו מבוסס וים. לשנות לוים את הקיצורים לאילו של נאנו, לראות איך עושים מסך הסבר קיצורים למטה, והיתרונות ברורים.. יש צביעת קוד, הזחה אוטומטית וכו'.
וים תומך בכיווניות/יישור לימין בעזרת :set rl אבל לא הצלחתי/אי אפשר למפות לctrl+shift

מגיב בשם שי, סיפר שQT תומכת בשינוי כיווניות ידני בעזרת ctrl+shift וכל מה שצריך זה לשנות הגדרה בqtconfig. אילו חדשות נפלאות לכל עולם הKDE וזה עובד מצוין אצלי למעט תוכנות שמימשו בעצמם את הכיווניות כמו kwrite,kate וkword. אז נשאר להיכנס אליהם לקוד ולהוסיף אפשרות לתת לQT לנהל כיווניות.

LibreOffice תומך מצוין בכיווניות ובctrl+shift כל עוד מוגדר לו בהגדרות Enable for complex text layout (CTL) בלשונית שפות.

ואחרי כל זה נשאר החלק העיקרי וכנראה המורכב מכול הGTK ואולי גם לצלול עמוק יותר לפקדים של X.