ריבוי שפות תכנות, הוא טוב ונחמד ומאפשר לכל אחד לבחור את הטעם האישי שלו. אולם כתוצאה ישירה מכך, גורם לפיצול בקרב המתכנתים וכוח העבודה ולכן האיכות מתפזרת בניהן. לדעתי הצנועה, ישנם שפות, שיכלו להיות מיותרות אם שפות אחרות היו נשארות פחות אדישות ומוציאות פתרונות מבתיהן.

PERL לעומת PHP – אני מתכנת PHP כבר כמה שנים  טובות ואמנם ידעתי שבראשית דרכה היא נכתבה בפרל ובC אבל אף פעם לא באמת נכנסתי לעומק. לפני כמה שנים טובות זכיתי להתנדב בכנס OSDC שחבל שלא המשיך, ובו דיברו עד כמה פרל מנסה להיות אנושית, היא נשמעה ממש קסומה שדיברו עליה כל כך הרבה בהקשרים אילו אם כי כל מה שספגתי ממנה בכנס זה ביטויים רגולרים וצורת הIF האנושית, שנזנחו לטובת השימוש בהם בPHP. לאחרונה גאבור סאבו התחיל סדרת פוסטים ללימוד פרל, והראה לי עד כמה פרל זו שפה יפה ואנושית! שימוש בsay להדפסה שיהיה אפשר לדבר איתה , שימוש בקונטקסטים שלמשהו מסוים יש משמעויות שונות במצבים שונים ממש כמו שפה אנושית. פרל יכל לתת מענה טובהלPHP לפני שזה התחיל לצבור תאוצה כמו לערבב קוד וHTML, נתקלתי במערכות תבניות שעושות את זה ואפשר לשדרג אותם לסיומות שאפשר להתחיל ישירות מהם. גם מוד פרל לאפצ'י אם היה מתחיל בזמנו היה נותן מענה מאוד טוב מאשר CGI.

ג'אווה – שפה ותיקה עם נתח שוק רחב, אולם בנצוחה של סאן היא היתה שמרנית מידי וכךאפשרה לשפות רבות אחרות להתפתח ולפגוע במעמדה. היא יכלה להוסיף המון דברים שלא היו שוברים סינטקס ישן, אבל היו גורמים ליותר מתכנתים לאהוב אותה. אקליפס הוכיחו את זה שיצרו שכבה מעל ג'אווה שמוסיפה תכונות רבות לשפה בלי לפגוע בה שמתורגמות לקוד ג'אווה תקני ואף נראה טוב. ג'אווה תפסה נתח שוק כל כך טוב, שאף תוכננו מספר מעבדים שיוכלו להרץ הבייט קוד שלה ובעצם ללמש את הGIT שלה בחומרה, שזה אומר שהחומר יודעת להתמודד עם אובייקטים! היתרונות לכך עצומים בהתחשב בשימוש הרב שעושים בתכנות מונחה אובייקטים. אולי זה היה מציל את השמש מלשקוע.