שולחן העבודה בלינוקס עבר מהפכות לאחרונה כאשר שני הסביבות העיקריות שלו עברו שכתוב רציני מטעמי שדרוג אולם למעשה יצרו אכזבה קשה בקרב המשתמשים. הסביבות שנוצרו היו פשוטות למדי כשקודמותיהם נראו מושלמות לעומתם. ההפצות הגדולות מיהרו לאמץ אותם על חשבון הישנות למורת רובם של חלק עיקרי מהמשתמשים, אך לאחר כמה שנים טובות נראה שהפירות מתחילים לאותת בזכות התשתית הטובה שלהם.

נתחיל מהפחות מבטיחה, KDE, לכאורה היא נראית סביבה מצוינת, כמות פיצ'רים ענקית, אפשרויות התאמה עצומות של סביבת העבודה, מלא וידגטים, ואפשרות לשנות את מראה וצורה של כל הסביבה לפי פעילויות שונות. אולם סביבה זו בנויה ומיועדת בעיקר רק לC++ והחיבור שלה לשפות אחרות לוקה בחסר. נוסף על כך היא מקומפלת בלי תמיכה בexceptions ומאלצת את המתכנתים לוותר עליהם, מה שהופך אותה לפחות יציבה ויותר קשה לתחזוק.

לעומת זאת ההפתעה הגדולה ביותר היא גנום 3, שקיבלה המון ביקורות קשות מהמשתמשים על מצבה הנוכחי אולם תחת פני השטח בניגוד לKDE התשתית שלה מברכת שפות אחרות. מפתחיה יצרו פרוטוקול שיאפשר לכל שפה להשתמש בAPI שלה בקלות בצורה דינמית וגם את הממשק הגרפי כתבו בשפות נוחות שקל לתכנת כמו Vala והכי חשוב החלקים העיקריים שבאים עם המשתמש כתובים בג'אווה סקריפט מה שמאפשר ביצוע שינויים בקלות. אז אומנם אין לה עדיין כלים טובים למשתמש לקנפג אותה, אבל הקלות ליצור אותם יאפשרו להם להופיע בקרוב. העובדה שכל כך קל לשנות ולהתאים אותה באה לידי ביטוי בסביבות שהתפתחו ממנה כמו קינמון!

קינמון

החברה בלינוקס מינט, שכמו רבים לא אהבו את העיצוב הנוכחי של גנום 3, ואודות הקלות הפיתוח בו, שינו אותו ויצרו ממשק שמחכה את גנום 2 אולם הרבה יותר טוב ממנו, במיוחד התפריט היישומים שגם מעוצב יפה, שימושי והכי חשוב עובד בלחיצה על כפתור הוינדוס!!! הוא מאפשר מעבר מהיר בתפריטים, ואפשרות חיפוש מהיר.

התמונה נלקחה מ Cinnamon 1.2 Released With Desktop Effects, Multiple Layouts, More

לינוקס מינט

לינוקס מינט לא רק יצרה את קינמון אלא גם יצרה סט יפה של תוספים לגנום 3 שהופכים אותו להרבה יותר שימושי ויעיל. בזכות פיתוחים אלה ודאגה אמיתית לליבות המשתמשים הצליחה להתעלות על אובונטו ולהפוך למקום ראשון בדיסטרו ווטץ במקום אובונטו שהיה מספר רב של שנים מספר אחד.

המסקנה המתבקשת

היופי בקוד פתוח שהוא תמיד מכוון לצרכי וליבות המשתמשים, שכן אם פועלים נגד הקהילה מצביעה ברגליים, זוהי חכמת ההמונים במיטבה. מארק שאתלוורת' העומד בראש אובונטו החליט שהוא יודע הכי טוב מכולם ויצר ממשק מזעזע בשם יוניטי, המשתמשים אמרו את שלהם, אתה מודח!

עדכון:

מארק לא נשאר חייב ובגרסה הבאה של יוניטי הוא מפתח פיצ'ר מגניב:

unity