נהוג לחשוב על דביאן כהפצה שמרנית, שבודקת היטב את החבילות לפני שהן מעזות להיכנס לגרסה היציבה, וכמובן יש בה פחות באגים, כי המפתחים לוקחים את הזמן עד שתהייה מושלמת בלי קריסות או מערכת נתקעת.

לאחרונה התקנתי דביאן על המחשב שלי, לצד אובונטו, גרסה 6 היציבה והמיושנת שיצאה לא מזמן אך מהר מאוד התבדיתי. אומנם לא התקנתי בדרך המקובלת אלא בעזרת debootstrap אך זה אכן מייצג את ההפצה.

התחלתי להתקין את lxde שיהיה לי ממשק התחלתי בסיסי, יחד איתו הוא התקין את GDM2 הנוסטלגי, שמכיל הרבה ערכות נושא מגוונות ויפות שנעלמו בגרסאות שאחריו.

לאחר מכן התקנתי את הגנום, 2 בעיצוב מכוער, והפלא ופלא, מתחילות בעיות תלויות. בלי אף מאגר לא רשמי, גנום 2 דרש את gdm3 שמצידו התנגש עם GDM הטוב ודרש להסירו. הסכמתי לויתור וגנום הותקן בהצלחה, אבל רציתי את המראה היפה לעומת המראה הנורא של הגנום והתקנתי אותו מחדש תוך כדי הסרה של החדש, ואז הוא הסיר את החבילות הוירטואליות GNOME ועוד כמה, וסימן "ניתן להסרה" את רוב החבילות של הגנום… מה שבחוסר זהירות בשימוש עם אפטיטיוד לגרום להסרתם. הם היו צריכים לא להכניס מראש את GDM 2 או לחילופין, לדאוג שהיא תוכל לשבת לצד GDM3. כמו כן המחשב מסיבה כלשהיא הספיק להיות מוקפא, מה שלא קרה לי אף פעם באובונטו (בשימוש רגיל).

אני מניח שדביאן לא באמת יציבה בעיקר בשל מאפייניה, מפותחת ע"י מתנדבים בלבד עם בירוקרטיה כבדה מאוד שלא תבייש אף גוף ממשלתי. כמו כן הגרסאות ה"יציבות" ביום שחרורן מכילות תוכנות ישנות מאוד ביחס לסטנדרט החבילות היציבות העדכניות אצל הפצות אחרות, מה שגורם לכך שיש פחות אנשים שמשתמשים בה ורובם משתמשים בגרסאות פיתוח או שפרש להפצות אחרות. ולכן פחות באגים נפתחים ישירות עליה. בניגוד לאובונטו שאומנם בחודשיים הראשונים לשחרו יש אומנם קצת בעיות אבל אחרי זה עם התנפלות דיווחי הבאגים של כלל העולם, היא נהפכת ליציבה בהרבה (תוך הכחשה לבעיות ובאגים ארוכי תווח שהיו לי פעם באובונטו). גם הקשר שלהם עם המשתמשים ממש לא חברותי, אין מערכת באגים נורמלית, כמו באגזילה וכדומה, ועוד סוגי אתרי ווב 2 למינהם.

אני מניח שהיא הייתה הרבה יותר יציבה וטובה אם הם היו דואגים לחבילות קצת יותר עדכניות במועד השחרור, ולא לתת להם להתבשל כמה שנים עד שהם מגיעים להיות גרסה יציבה. להתפשר קצת ולהציע דיסק 1 במקום 8, ולהתקרב הרבה למשתמשים, עברו הימים של רשימות התפוצה.

אלו הם לכל היותר הסיבות להצלחה המסחררת של אובונטו, בסיס יציב, וקשר טוב עם המשתמשים, חבל רק שזו חברה מסחרית ולא הקהילה שיצרה דביאן שיכולה להתחבר למשתמשים.

ישנם כמובן הפצות קהילתיות כמו ארץ' שגם בקשר טוב עם המשתמשים, אך רובם קטנות ולא יכולות לספק משהו יציב כמו דביאן