קנוניקל הצליחה לעשות מעשה מדהים, היא הצליחה לגרום לקהילה לחשוב שהמוצר המסחרי שלה הוא קהילתי, והוא אכן קהילתי יותר מתוכנות אחרות שהצהירו על עצמם כקהילתיות כמו waze, אולם ביחס לאיך שקהילה צריכה להיות אובונטו התרחק בהחלט.

היתה התחלה יפה, שיתוף הקהילה, שליחת דיסקים חינם הביתה שהיה גורם מספר אחד (והיותם לייב סידי) בשיחוד המשתמשים והפיכתם למעריצי החברה והדחקה שמדובר במוצר מסחרי לכל דבר.

כבר תקופה אורכה מאוד חשבתי על לעבוד להפצה קהילתית באמת, שכן הפצות כאלה תורמות כקונטרה להפצות המסחריות שישקיעו יותר במשתמשים. לאחרונה קנוניקל עשתה צעדים מהירים שהדגישו עד כמה היא מסחרית ולא קהילתית.

1 – פרסומות של אמזון – בגרסה האחרונה שיצאה לפני כשבוע נוספו לראשונה פרסומות למוצרי אמזון בחיפושים פנימיים באובונטו, כלומר כל חיפוש מסמך, קובץ או אפליקציה (בחיפוש הראשי), נשלח ישירות לאמזון.
2 – אין יותר גרסאות בדיקות פיתוח, לחברה שם נמאס מביקורת ותלונות של הקהילה והם החליטו לשמור את פיתוח הגרסאות הבאות בסוד וישחררו רק גרסת בטא אחת כחודש לפני הגרסה הסופית. קנוניקל כנראה מנסים להיות אפל.

אז אחרי מאמץ נוסף הצלחתי לעבור להפצה קהילתית ויציבה, אבל לא פחות מושקעות בידידותיות, הרי היא דביאן. חבלי המעבר היו קשים ועדיין לא נפתרו במלואם, אך בהחלט במצב שמיש.

לא מזמן מפתח פרוייקט Ubuntu Tweak שנועד להקל עוד יותר את השימוש באובונטו הפסיק אותו עקב תחושה דומה שלו. מאמץ קהילתי כמו שלו בדביאן יכול להביא אותה לרמת שמישות מספיק טובה גם למשתמש הפשוט.

אובונטו הופכת להיות כמו אנדרואיד, מוצר קוד פתוח שלא באמת מעוניין לקדם את רעיונות הקוד פתוח אלא עוד מוצר מדף.

כמו כן, עוד מישהו מאוכזב שמסכן אפילו יותר טוב:
http://www.itwire.com/opinion-and-analysis/open-sauce/57178-mark-shuttleworths-big-mistake